Myszołów o włochatym skoku

Nadeszła jesień a wraz z nią do Ujścia Warty przyleciały myszołowy włochate.
Ojczyzną tego gatunku są kraje północne: Norwegia, Szwecja, Finlandia i Rosja.
Gniazduje w strefie borealnej oraz tundrze Jesienią odbywa wędrówkę na zimowiska, które znajdują się m.in w Polsce.
Zasadniczą różnicą w wyglądzie między myszołowem włochatym a pospolitym u nas myszołowem jest opierzony skok, silnie kontrastująca biała nasada ogona widoczna zarówno od spodu jak i z wierzchu. Gatunek ten różni się od myszołowa również sposobem lotu. Ruchy jego dłuższych skrzydeł są bardziej dostojne, częściej również zawisa w powietrzu uderzając skrzydłami nieco delikatniej i wolniej niż myszołów.
U myszołowa włochatego możemy oznaczyć płeć zwracając uwagę głównie na rysunek na ogonie oraz ubarwienie głowy.
U dorosłego samca głowa jest ciemna, na ogonie widocznych jest kilka (2-4) czarnych pręg poprzedzających szerszy pas końcowy. Inne cechy to m.in: ciemne pokrywy podskrzydłowe.
U samicy jaśniejsza głowa kontrastuje z czarniawym brzuchem. Pręg na ogonie jest mniej (1-2). W zasadzie rzuca się w oczy głównie wyraźny szeroki czarny pas końcowy. Pokrywy podskrzydłowe są jaśniejsze niż u samca

Z wierzchu, ptaki młode można odróżnić od dorosłych m.in po rozjaśnieniach przy nasadzie lotek I rzędu i na średnich pokrywach. Widoczny od góry pas końcowy jest szerszy, rozmyty i ma odcień bardziej brązowy. Ponadto spód ciała jest jaśniejszy w cieplejszych, żółtawych barwach. Pokrywy podskrzydłowe są płowe, najczęściej jedynie delikatnie kreskowane.
Ciekawostki:
Tęczówka młodych ptaków jest jasna! Jest to dobrze widoczne na ostatnim zdjęciu.
W Finlandii i Norwegii stwierdzono mieszańce myszołowa włochatego z myszołowem. Młode ptaki przypominały raczej jasne odmiany myszołowa, jednak ich skok był w ponad połowie opierzony (Forsman 2016).
Według Sokołowskiego (1953) myszołów włochaty ma obfitsze upierzenie upodabniające go do upierzenia sów. Również jego oczy są większe niż myszołowa. Pomimo iż wydaje się większy, nie różni się masą od myszołowa.